11. Memory

Językowe skojarzenia 2 // ten years after

Czasami spoglądam na wpisy z mojego starego bloga z nostalgią, zastanawiając się nad tym, jak przez pierwszy rok jego funkcjonowania jednozdaniowe wpisy, niczym na Twitterze (ale zanim jeszcze zyskał dużą popularność) wystarczały, aby zaspokoić moje potrzeby publicznego uzewnętrzniania się. Dziś chciałbym sprawdzić jeden z nich, w którym w 2007 roku wypisywałem skojarzenia z językami programowania. Sam jestem ciekaw, jak dziś wypadną te porównania.

Ograniczę się tylko do tych języków, które zostały zaproponowane przeze mnie wtedy. Każdy rząd jest podzielony na część górną i dolną. W części górnej zestawiam moją starą wypowiedź sprzed dziesięciu lat, w dolnym wypisuję obecną opinię. Należy nadmienić, że są one bardzo subiektywne – w niektórych z tych języków nie poruszam się i nie programuję aktywnie. Ale przecież chodzi o skojarzenia, a to tylko zabawa. 🙂

Język Skojarzenie pozytywne Skojarzenie negatywne
PHP Wszędzie działa, podobny do C PHP wewnątrz HTML.
Nadal wszędzie działa. Dzięki Composerowi, Symfony i Laravelowi język ten zaczął posiadać oprogramowanie kompetetywne do innych popularnych frameworków webowych. Wersja 7.0 języka też już jest daleko odsunięta od bezkształtnego tworu, jakim były wczesne wersje PHP. Szczęśliwie, twórcy nie zatrzymali się w miejscu jak w Perlu. Mam rule of thumb jeśli w projekcie jest composer.json, to da się z nim pracować. Jeśli nie, to prawie na pewno jest to niezarządzalna kupa problemów.
Java Azureus, długo go używałem http://bash.org.pl/5/
Przyjemne wspomnienia z uczelni, kiedy to implementowaliśmy Ultimę – skomplikowany wariant szachów jako projekt na zaliczenie. JIRA, ElasticSearch, Android i masa oprogramowania na którym stoją narzędzia, z których korzystam. Enterprise, much enterprise. FizzBuzz Enterprise. Jest to język, który nadal istnieje tylko dlatego, bo na początku został dobrze sprzedany na wysokich szczeblach managementu wielu firm i korporacji. Być może w ciągu 20-30 lat stanie się nowym Cobolem.
C Ładnie wygląda w vimie; avr-gcc (struct sockaddr *)&dest_addr
Nie korzystałem z niego tak długo, że mam dziś tylko przyjemne wspomnienia. Jednocześnie, nie wróciłbym do tego języka. Dziś nie jestem tak cierpliwy jak kiedyś, żeby pisać 200 linii boilerplate, żeby zrobić równowartość kilkunastolinijkowego skryptu w Pythonie.
C++ Przeciążanie operatorów. Jego wygląd w vimie zdecydowanie mi się nie podoba.
Nie wiem, co tutaj wpisać. Jestem przekonany, że nikt nigdy nie miał jasnej wizji, czym będzie ten język, więc obecnie jest zmutowaną hybrydą, kompletną w sensie Turinga jeszcze przed uruchomieniem, literałami rozmiarów w trzech wymiarach i możliwością makabrycznego zoverridowania wszystkiego. A mówię tu tylko o samej składni.
D Jest razem z gcc-4 char array[char []], dopiero się rozwija.
Oh boy. Ktoś jeszcze korzysta z tego języka?
Ruby Twitter Przez te łączne 10 minut w moim życiu, w których oglądałem ten kod, wydał się dość egzotyczny.
Stworzył go Japończyk, który stwierdził, że wrzuci wszystkie fajne rzeczy z innych języków do swojego. Stworzył go Japończyk, który stwierdził, że wrzuci wszystkie fajne rzeczy z innych języków do swojego. Obecnie kojarzy mi się z gładko zaczesanymi web designerami i ich małymi Maczkami. Gdyby nie Ruby On Rails, prawdopodobnie ten język przestałby być znaczącym.
Python DJ Ango Krotka?
Dla mnie – That Programming Language. Można w nim prototypować, można robić małe i duże rzeczy, można robić konsolowe toole. Docopt. Django. Przejście z Pythona 2 na 3 trwało tak długo, że nadal nie wiem, na ile można zapomnieć o starym języku, niestety w kilku projektach ja sam jeszcze nie mogę.
Perl Regexpy Golf na pl.comp.lang.perl, sygnaturki niektórych osób, kiedy jeszcze siedziałem w Usenecie. 🙂
Część historii rozwoju technologii informatycznych. Język wyparty przez inne. Innowacyjny w swoim czasie, ale teraz inne języki skryptowe robią go lepiej, z mniejszą możliwością bycia zupełnie nieczytelnymi.
Javascript jQuery Miniatury stron wyskakujące po najechaniu przypadkiem na jakiś link.
Najszybciej rozwijająca się technologia obecnie, każdy coś ma dziś wspólnego z JavaScriptem. Nikt nigdy nie zrozumiał obiektowości z Selfa, a potem wszystko się zmieniło, kiedy nadszedł naród Javy. Milion podjęzyków i nadjęzyków. Projekty, których LTS szczyci się całymi dwoma latami wsparcia. Narzędzia, które nie są tworzone dla ludzi (gulp, webpack, każde z nich obecnie cierpi na podobny syndrom na który cierpiały autotoolsy 15 lat temu).
Assembler int main = 12828721; A spróbuj tylko zapomnieć…
Breaking the x86 instruction set. Szczerze mówiąc, jako narzędzie do realizowania konkretnego celu, sprawdza się bardzo dobrze. Dlatego nie mam jakichś większych zarzutów do Assemblera.

Żeby nie pozostawić w smutku tych, którzy trafią na stronę przypadkiem, szukając zespołu, jest i Ten Years After – I’d Love to Change The World. 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *