Pozytywne wartościowanie: pisz swój ChangeLog

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

ChangeLog to plik, który znaleźć można w większości paczek z programami Open Source. Opisuje on wszystkie zmiany w kodzie, te większe i mniejsze. Z tego pliku mogą skorzystać inni programiści oraz użytkownicy, aby obejrzeć, co dodano ostatnio do programu, czy też, jakie błędy poprawiono. Dla niektórych programów jest to najważniejsze lub jedyne źródło informacji o zmianach do nich wprowadzanych.

Tyle wprowadzenia, mam nadzieję, że zaspokoiłem wiedzę wszystkich mniej informatycznych, którzy mogliby chcieć wiedzieć, czym ten ChangeLog jest. A tymczasem przejdźmy do właściwej części wpisu.

Rozwijając temat – tak, nakłaniam Was do prowadzenia swojego prywatnego dziennika wszystkich pozytywnych zmian, które wprowadziliście w swoim, czy też w czyimś życiu. Taki dziennik potrafi bardzo dowartościować w tych gorszych momentach, a zawsze po przeczytaniu tego, co pożytecznego, czy też kreatywnego zrobiłem, czuję się dumny z siebie. Po pewnym czasie ChangeLog będzie stanowił miłą pamiątkę, źródło dalszych inspiracji, czy też bazę danych o różnych projektach, które kiedyś stworzyliście, a być może przydadzą Wam się jeszcze w przyszłości.

Główną zaletą oczywiście będą te wszystkie pozytywne emocje, które powrócą, kiedy powrócicie myślami jeszcze raz do tego przyjemnego momentu. Osoby, które cały czas powtarzają, że nigdy nic nie robią, będą zdziwione tym, jak wiele zdarzeń obracały w nicość. A ja bucowato uśmiechnę się do siebie i kolejny raz powiem: `jaki to ja jestem fajny’. 😛

Dla każdego coś miłego. W takim razie ostatni akapit poświęcę na instruktaż i zakończę ten wpis. Instruktaż będzie bardzo krótki. Nie oszukujcie się, zapisujcie wszystkie pozytywne zmiany i wszystkie wartości dodane, od pocieszania koleżanki do stworzenia projektu swego życia. Formę wymyślcie sobie sami, mój pomysł to data i opis zdarzenia, krótki i suchy. W moim przypadku emocje napływają same. Oczywiście wy dostosujecie swoje ChangeLogi do własnych potrzeb, nieprawdaż? 😉

6 komentarzy
  1. 6 czerwca, 2007
  2. 6 czerwca, 2007
  3. 8 czerwca, 2007
  4. 8 czerwca, 2007
  5. 6 lipca, 2007
  6. 6 lipca, 2007

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *