Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.
Zbliża się okres, w którym kończy się umowa z TP. Po przeszukaniu Internetu doszedłem do wniosku, że jedynym providerem, który mógłby oferować mi łącze za w miarę przyzwoitą cenę byłby Dialog.
Pytanie numer jeden: miał ktoś kontakt z łączem Dialogu? Jak z jego awaryjnością, transferami i komfortem pracy?
Wypunktuję sobie moje zdanie o tych łączach.
- Jestem szczęśliwcem, który przez cały okres użytkowania łącza TP cieszy się bezawaryjną jego pracą. Do modemu też nie mam zastrzeżeń, od kilkunastu miesięcy chodzi non-stop. O łączu Dialogu nie mam żadnego pojęcia.
- Technicznie łącze Dialogu jest znacznie wygodniejsze dla mnie niż łącze TP. Pierwsze oferuje mi stały adres IP i większy upstream, co dla mojego małego serwerka byłoby błogosławieństwem. O downstream nie dbam, nie ściągam dużo danych.
- Przejście na łącze Dialogu wiązałoby się także ze zmianą rachunku telefonicznego, co może być nieco kosztowne, ale pozwala cieszyć się wspólnym, niższym o około 30% abonamentem za telefon i dostęp do Internetu.
Jeśli już podpisywać umowę, to na okres 24 lub 36 miesięcy. Inaczej łącze będzie się mało opłacać. Dlatego koniecznie trzeba trafić dobrze.
Jakieś sugestie?
14 komentarzy
mam, używam, jestem zadowolony jakjajebię – 100% uptime, żadnych problemów. Za 2mbit/512kbit płacę 1 zł przez pierwsze 3 miechy, przez następne 9 – 99 zł. Instalacja złotówkę. Tylko nie zapomnij o zarezerwowaniu sobie portu w switchu, przez niezrobienie tego prawie nie podpisałem umowy.
Crashu, a jest może jakiś modem po USB? Kolejny router już mi nie jest potrzebny. 😉
jest. niesamowicie podobny do modemów tepsy. zresztą, dostajesz ipka stałego, to po cholerę mieliby sprzedawać routery? xD
Dzięki za informację. 😉
Mam w domu dialnet DSL 1mbit – od kiedy tylko jest dostępny.
Początkowo było sporo problemów – pady najczęściej w weekend i wysokie pingi (100ms i więcej na krajówce).
Od mniej więcej pół roku idzie jako tako, pingi troche spadły, uptime też się poprawił, na tyle, że faktycznie można powiedzieć że jest stałe.
Acha, i ma jedną zasadniczą zaletę nad neostradą – upload i download są niezależne, tzn. faktycznie masz jednoczesne 1024kbit na odbiorze i 256 na wysyłce i jedno w żaden sposób nie wpływa na drugie – sprawdzone wiele razy.
No i oczywiście stałe IP – super sprawa, ale przy Win$hicie radzę mocno na to uważać.
Modemu na USB bym nie brał, plus ethernetowego jest taki że nic nie kosztuje, a na wyjściu dostajesz elegancką końcówkę rj45, do której musisz ręcznie zestawić parametry – więc Crash’u – nie switch, a router kolega Dragonee będzie potrzebował, chyba że masz tylko jeden komp. U mnie funkcje routera pełni zmontowany za 45 złotych (koszt wiatraczka i zasilacza) komputer i działa w sam raz.
Chyba wyczerpująco udzieliłem Ci odpowiedzi – w razie problemów odezwij się na jabbera, chętnie pomogę.
to ja Ci powiem, że mam modem z wyjściem rj-45, do którego mam podpięty router, a on – dziwnym trafem! – działa na przypisanym mu ipku.
‘podobne do tepsowych’ nie oznacza od razu ‘na usb’. Kiedyś dawali właśnie takie, jak wrócę do domu, to moge spojrzeć na producenta i model, jesli ktoś jest zainteresowany.
W ogóle od momentu przyłączenia problem z netem pojawił się tylko raz, jak przy konfigurowaniu routera ktoś zjebał iptables (i to nie byłem ja! 😀 )
A! jeszcze jedno – dialog nie ma limitów, i to chyba jest wystarczający powód do rezygnacji z tepsy ;]
O to mi właśnie chodziło z tym routerem 😉
I jeszcze a’propos umowy – Dialog teraz daje ci kilka opcji umowy, ja mam taką na 12 miesięcy chyba, bo jednak nie mam do nich aż takiego zaufania.
Osobiscie polecalbym umowe na 12 miechow – mimo ze 24 lub 36 miechow niby nizsza cena i bardziej oplacalne, to jednak za rok mozesz sie spodziewac lepszego lacza za nizsza cene i tak, a wtedy 12 miesieczna to zaleta 🙂
Witam
Ja troszkę zielony w tematach modemów/switchy/routerów do Dialogu. Siedze na neostradzie, ale mam zamiar przenieść się do konkurenci ;). Możecie napisać, co oferują dokładnie przy podpisywaniu umowy i czy router wi-fi który posiadam (bez modemu adsl) przyda się i całkowicie zastapi sprzęt oferowany przez Dialog
Cóż, z tego, co napisano wcześniej wygląda na to, że będziesz musiał podłączyć modem do routera i tyle.
Chodzi mi dokładnie o to czy Dialog oferuje net w technologii ADSL? I jakie dają modemy itp.
Dialog oferuje łącze cyfrowe w technologii Annex B. Neostrada jest to analogowy twór, starsza technologia, a używany router jest jednocześnie modemem (musi dzwonić, w Dialogu nie ma czegoś takiego) – taki router potrafi wykorzystać tylko łącze typu Annex A. Router od TP SA nie będzie więc działał bezpośrednio podłączony do linii telefonicznej w Dialogu. Być może uda Ci się go podłączyć do terminala Dialogu. Można też łatwiej – zamówić nowoczesny router Annex B w Dialogu z Wifi i VoIP w usłudze NewFon. Wszystko jest na stronach internetowych.
A niech sie wypowie ktoś kto ma dialog na łączach Tp.
Teraz mam neo i byłem w dialogu to powiedzieli, że nie ma problemu z podłączeniem i chcą to zrobić po kablach tp – są jakieś problemy z tym?
Nie ma żadnych problemów. Dialog dosyła tylko płytkę jeszcze jej niema ale będę nie długo miał. Net uaktywniają w przeciągu 12-24 h. Modem jak masz tepsy to zostaje chyba ze chcesz dialogowy ale tylko na czas trwania umowy