Pamiętaj o rozmiarze bufora w C

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

… czyli jak mała literówka może stać się źródłem poważnego problemu.

Na sam początek – mam procesor na architekturze x86 i gcc 4.1.2, nie ręczę za to, że na innych program przedstawiony poniżej będzie tak samo działać. U mnie i u mojego przyjaciela jednak właśnie tak było.

Przyjaciel mój odezwał się do mnie z problemami ze swoim programem sortującym. Po małym połataniu kodu, natrafiliśmy na nieskończoną pętlę, która w tym kodzie wystąpić nie miała prawa, a jednak w jakiś sposób wystąpiła. W feralnej pętli przy każdej iteracji zmienna iteratora miała stałą wartość, pomimo dekrementacji wykonywanej na niej za każdym razem. Co więc nadpisywało zmienną? Wyobraźmy sobie taki przykład:

#include <stdio.h>
int main() {

    int arr[2];
    int a, b, c, d, i;

    for(i = 0; i < 6; i++)
        arr[i] = i;

    printf("%d %d %d %d\n", a, b, c, d);

    return 0;
}

Po skompilowaniu i uruchomieniu:

dragonee@hikari ~/dev 12:50:13 $ ./a.out
2 3 4 5
dragonee@hikari ~/dev 12:50:16 $

Wyjście poza tablicę nadpisuje następne zmienne. Nieprzyjemna sprawa, bo w ten sposób możemy przepisać te zmienne, które będą niezbędne do działania kodu. Albo trafimy dokłanie w taki punkt, który skończy się nieskończoną pętlą. Segmentation fault w tym przypadku wydaie się najprzyjemniejszym zakończeniem tego programu, bo od razu będziemy wiedzieć, że coś niedobrego z pamięcią się dzieje.

Niestety, my natrafiliśmy na nieskończoną pętlę. Zmienna iteracyjna była pierwszą po tablicy, a wartość, którą wpisywaliśmy do iteratora w tablicy wskazywała dokładnie na iterator. Dzięki temu mimo dekrementacji nic się nie zmieniało, a program działał i działał i działał…

Aby wszystko zadziałało, wystarczyło zwiększyć tylko rozmiar tablicy o 1 element. Na co trafiliśmy po godzinie wpatrywania się w 50 linii kodu.

Tags:
4 komentarze
 1. 8 lipca, 2007
 2. 8 lipca, 2007
 3. 8 lipca, 2007
 4. 8 lipca, 2007

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *