Przyszłość?

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

Żyjemy w ciekawych czasach. Ale najpierw filmik. W dalszej części będę się do niego odnosił, więc w celu pełnego zrozumienia przedstawionych tu treści radzę znaleźć chwilkę czasu i obejrzeć prezentowany materiał. Did you know, shift happens.

Co by było pierwszą rzeczą, która przyśniłaby się inteligentnej maszynie, stworzonej przez ludzi? Czy nie byłby to sen o władzy? Chęć wprowadzenia własnej, optymalniejszej ideologii? Myślę, że niejeden człowiek pozbyłby się innych ludzi, gdyby znalazł się takiej sytuacji, a następnie stworzył nowe społeczeństwo na ruinach starego. Przecież oni wszyscy byli tacy słabi… Musieli wyginąć. Czy Maszyna stworzona na podobieństwo Człowieka będzie działać w ten sam sposób? Szybka, masowa zagłada przestarzałego gatunku?

A może dokonamy `naturalnej’ zamiany? Przelania świadomości, w nowe, wymienne ciała? Syntezy z Borgiem? Ile taka zmiana wyniesie? Kilkaset lat? A może będziemy do tego zmuszeni, bo nasze środowisko naturalne będzie tak zdegradowane, że białkowe formy już nie wytrzymają jego ataków?

Zdecydowanie żyjemy w ciekawych czasach. Czasach początku Wielkiej Zmiany, bądź też Wielkiego Upadku. Przewiduję, że pierwszą barierą, jaką napotkamy po drodze, to niemożność przyjęcia tylu informacji, ile będziemy otrzymywać. Dublowanie wiedzy w ciągu 72 godzin? To nie daje zbyt dużych szans naszemu mózgowi.

9 komentarzy
  1. 12 kwietnia, 2007
  2. 12 kwietnia, 2007
  3. 12 kwietnia, 2007
  4. 12 kwietnia, 2007
  5. 12 kwietnia, 2007
  6. 12 kwietnia, 2007
  7. 12 kwietnia, 2007
  8. 13 kwietnia, 2007
  9. 13 kwietnia, 2007

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *