Wsparcie dla Meebo me w ekg2

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

Kilka dni temu, Piotr Konieczny opisał komunikator internetowy, oparty na sieci Jabber, z interfejsem w postaci strony www. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie dwa rozwiązania, niespotykane na innych serwerach. Istnieje możliwość transportu innych jabberowych kontaktów. Jest także widżet o nazwie Meebo me, który umieszczony na stronie www, staje się anonimowym klientem Jabbera, oferującym szybki kontakt z posiadaczem konta Meebo.

Korzystając z komunikatora Meebo, autoryzacja tych kontaktów odbywa się automagicznie, i można niezwykle prosto porozumieć się z nimi. Ale wymaga to otwartej karty przeglądarki. Korzystając z innych komunikatorów1, sprawa już nie wygląda tak prosto. Każdy kontakt trzeba ręcznie zautoryzować, co jest męczące przy większej popularności Twojej strony.

W ekg2, prawdopodonie najlepiej programowalnym komunikatorze obsługującym sieć Jabber, całą czynność da się zautomatyzować. Właśnie dlatego powstał projekt meebome-ekg2.

Skrypt co dziesięć sekund sprawdza, czy pojawił się nowy kontakt, którego serwerem jest guest.meebo.org. Jeśli tak, autoryzuje go i dodaje do listy jako GuestX, gdzie X to pierwszy niezajęty numer. Następnie, jeśli kontakt ten staje się niedostępny, usuwa go z listy. Oczywiście, cała operacja nie narusza innych kontaktów. Bardzo wygodne.

Przykład działania skryptu, zmniejszony

Więcej informacji można znaleźć w pliku README.

  • 1 Aby dodać kontakt Meebo do listy kontaktów w innym komunikatorze, należy użyć JID: login@meebo.org, oraz zezwolić na przesyłanie nieszyfrowanego hasła (ang. allow plaintext logins).
One Response
  1. 13 sierpnia, 2006

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *