Linki w ekg2

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

Korzystanie z linków przesyłanych do ekg2, szczególnie, jeśli komunikator uruchomiliśmy na serwerze i łączymy się z nim poprzez ssh, jest dość niewygodnym zadaniem. O ile korzystając z iksowego terminala możemy zaznaczyć i przekopiować linka (bądź skorzystać z natywnej obsługi w gnome-terminal, czy modyfikacji rxvt), to przy używaniu komunikatora poprzez framebuffer console (czy ma to określenie jakąś polską nazwę?) musielibyśmy przepisywać linki ręcznie, a nie o to nam chodzi.

Z pomocą przyjdzie nam jak zwykle Python, w którym napiszemy prosty wykrywacz przesyłanych nam linków, oraz program urlview napisany przez Michaela Elkinsa, który pozwoli wyświetlić je w banalnie prostym interfejsie opartym na ncurses i uruchomić je za pomocą dowolnej przeglądarki.

Skrypcik znajdzie się tutaj – wszystko co robi, to sprawdzanie za pomocą prostego wyrażenia regularnego, czy w danej wiadomości znajduje się link; jeśli tak, zapisuje go do ~/.ekg2/links.

Następnie edytujemy plik ~/.urlview i wpisujemy tam sposób uruchamiania naszej najlepszej przeglądarki:

Opera (na workstacji):
COMMAND opera -newpage %s
Elinks (na serwerze):
COMMAND elinks %s

Ustawienia te są przykładowe – dla elinksa możnaby postarać się o uruchamianie przeglądarki w nowym oknie screena, o ile nie jest już uruchomiona, w przeciwnym przypadku otwierać tylko nową kartę.

urlview ma jedną, bardzo wielką zaletę – żaden wyświetlony w nim link się nie powtarza – więc gdy dostaniesz dziesięć powiadomień na Joggera, w programie zobaczysz nadal tylko jeden link.

Teraz już wystarczy uruchomić odpowiednie polecenia:

Aby uruchomić urlview na workstacji:
$ ssh serwer cat ~/.ekg2/links | urlview
Aby uruchomić urlview na serwerze:
$ urlview ~/.ekg2/links

Wypadało by także co pewnien czas, na przykład co tydzień lub co miesiąc czyścić plik ~/.ekg2/links.

8 komentarzy
  1. 18 sierpnia, 2006
  2. 18 sierpnia, 2006
  3. 18 sierpnia, 2006
  4. 18 sierpnia, 2006
  5. 19 sierpnia, 2006
  6. 19 sierpnia, 2006
  7. 19 sierpnia, 2006
  8. 19 sierpnia, 2006

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *