Zaskoczenie – Linux i saa7134

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

W jądrze 2.6.15 pojawił się nowy sterownik – saa7134_alsa. Dzięki niemu dźwięk wydobywany z karty telewizyjnej jest dostępny pod systemem dźwięku ALSA jako dodatkowe urządzenie z bajerami do kontroli dźwięku i tak dalej. Przy używaniu tego trzeba wydawać komendę przechwytującą strumień z urządzenia karty telewizyjnej i odtwarzającą ją na naszej karcie dźwiękowej, zaczerpując z strony wiki video for linux (v4l) o saa7134_alsa:

arecord -D hw:1,0 -r 32000 -c 2 -f S16_LE | aplay -

Wprowadziło mnie to w dobry nastrój. Po raz pierwszy mogę powiedzieć, że mój Linux ma lepsze wsparcie dla urządzeń, które posiadam, niż jądro Windows (nadal potrzebuje ono kabelka łączącego wyjście karty telewizyjnej z wejściem Line-in karty dźwiękowej).

Pozostał jeszcze problem ustawienia odpowiednich opcji ładowanych z modułem (tak, aby działała i telewizja, i radio, i pilot). Ale to już kwestia tylko odpowiedniej konfiguracji, przeczytania kawałka dokumentacji i tak dalej…

Mam nadzieję, że niedługo więcej sprzętu będzie działać lepiej pod Linuksem, niż pod Windowsem.

Tags:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *