Neostrada miesza siecią lokalną?

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

Jedna z kart sieciowych nagle przestawiła się z IP, który wyglądem przypominał ten od modemu Neostrady na USB (czy taki sam? Nie mam pojęcia). W logach też niewiele pisze:

1 usb 1-2: [ueagle-atm] modem synchronization failed
2 usb 1-2: [ueagle-atm] (re)booting started
3 usb 1-2: [ueagle-atm] modem operational
4 usb 1-2: [ueagle-atm] ATU-R firmware version : 44e2ea17

Widać ta desynchronizacja modemu przyczyniła się do czegoś dla mnie niezrozumiałego. Inna sprawa, że faktycznie takie zdarzenie także widzę pierwszy raz – nie pamiętam, aby modem miał jakieś problemy ze sobą podczas pobytu u mnie… Poza przypadkowym wykopaniem wtyczki z gniazdka telefonicznego.

Doszedłem także do wniosku, że niezależnie od tego, jaki mtu ustawisz dla modemu i tak pakiety routowane nie będą dzielone na mniejsze. Wniosek – nie da się załatwić elegancko, jak kazać klientom ustawiać mniejsze mtu.

A na koniec pytanie – jak na stałe ustawić mtu dla modemu, jeśli po rozłączeniu z powrotem przestawia się na domyślne (1500)? Niestety – pppd call ueagle-atm mtu 1492 w żaden sposób mi nie chce przetrzymać tego stanu na dłużej, niż dzień. Pomijam rozwiązania typu – dodatkowy demon, czy zadanie w cronie. Chciałbym, aby problem był rozwiązywalny za pomocą już danych mi narzędzi.

  1. 946225
  2. 946253
  3. 192739
  4. 200725
Tags:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *