Bateria CMOS dla Thinkpada rozpracowana

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

Bateria 12J1671, (FRU 12J1695), jest podstawową baterią CMOS laptopów Thinkpad serii 5xx, A, oraz T (dokładniejsza lista dostępna jest na tej stronie). Niestety, nie ma jej w polskich sklepach internetowych, mogę się spodziewać, że w normalnych także. Mój 560X miał już sędziwą baterię, która nie trzymała ustawień BIOSu, z czego zrodziła się potrzeba wyprodukowania zamiennika.

Sama budowa jest dość prosta. Zwykłą trzywoltową baterię litową CR2032, którą w sklepie można dostać za kilka złotych, wkłada się w rurkę termokurczliwą, prostopadle do długości rurki, i podgrzewa (np. zapalniczką). Następnie obcinamy część rurki, tak, aby izolacja została tylko na krawędziach baterii. Wsuwki o długości kilku milimetrów, na których zaciskamy i zalutowujemy przewody, zgrzewane są z baterią (prawdopodobnie za pomocą zgrzewarki punktowej – inaczej bateria zostanie zniszczona albo z powodu nadmiaru temperatury, albo prądu, a cyna wcale nie chce się do niej przykleić). Następnie wkładamy tak zrobioną baterię w drugi kawałek rurki termokurczliwej, tym razem równolegle do długości i całość zagrzewamy. Na koniec jeszcze należy dopasować wtyczkę (dwupinowa, niestety, nie znam jej oznaczeń, wymiary to 3,6mm x 2,6mm, wymiary samej końcówki bez szyn bocznych i górnej: 3mm x 2mm, rozstaw pinów: 1mm).

Zamiast zgrzewania zastosowano klejenie. Rurka miała nieco zbyt wielką grubość materiału termokurczliwego i opakowana bateria nieco się nie mieści na swoim miejscu, naginając zaślepkę o milimetr. Poza tym mankamentem całość działa bez problemu.

Jeśli ktoś ma podobny problem, nie może dostać, a brakuje mu możliwości lub chęci do samodzielnego wyprodukowania baterii, to proszę o kontakt.

Update: Zapomniałem dodać, że do wtyczki podłączamy jako lewy plus, jako prawy minus baterii (patrząc od frontu, za górę przyjmując tą część wtyczki, w którą przesunięte są piny, oraz, na której dopatrzyć można się wypustki, którą wcześniej określiłem mianem „górnej szyny”).

Tags:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *