ssh i BeOS

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

Po względnym ustawieniu sieci (nie wpisuj nic w pole Domain name, chyba, że chcesz sobie ograniczyć przeglądanie stron do niej 😉 ) wreszcie znalazłem odpowiedni pakiet z ssh dla tego systemu.

Wiele nerwów straciłem, aby samodzielnie skompilować ssh w wersji 1.2.26. A to w config.h trzeba było dopisać #undef HAVE_GETRUSAGE, a to trzeba było trochę przepisać configure, bo jakoś nie chciało uznać BeOSa za poprawny host-type. I tak po udanej kompilacji program wyrzucał Write failed: General OS error, a ja nie mam pojęcia, co z tym fantem możnaby zrobić.

Wreszcie znalazłem Subversion, ssh i kilka innych rzeczy dla Haiku OS. Ściągnąłem, zainstalowałem – działa wyśmienicie.

Jeszcze jedna rzecz – aby używać np. screena, należy ustawić zmienną środowiskową $TERM na jedną z obsługiwanych. Mnie działa dobrze xterm-r5. I wypada zmienić kodowanie znaków w terminalu, jeżeli nie używasz UTF-8. A na sam koniec – jeszcze naciąłem się na fakt, że nie zmieniłem układu klawiatury. W tym przypadku wygląda to podobnie do Windows. 😉

Uwaga dla używających ekg – w BeOSie nie działa zmiana okien za pomocą Alt+cyfra – na szczęście jest jescze Ctrl+P i Ctrl+N oraz polecenie /window.

Tags:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *