Bash na Windows

Ten wpis jest częścią mojego starego bloga, prowadzonego w latach 2005-2007 pod adresem dragonee.jogger.pl. Został on zachowany w celach archiwizacyjnych i niekoniecznie reprezentuje moje bieżące stanowisko na dany temat.

Bash na Windows

Bardzo przydatna rzecz, kiedy z przyzwyczajenia wklepując ls dowiadujemy się niespodziewanie, że dany program nie istnieje. Praca z konsolą Windows staje się wtedy o wiele przyjemniejsza.

Co nam potrzebne?

Wymagane.

Dodatki – nie są potrzebne, ale mogą być użyteczne.

Jak poskładać to wszystko razem?

Na początku instalujemy wszystkie wybrane przez nas pakiety z GnuWin32. Niczego nie trzeba zmieniać na tym etapie.

Kolejną rzeczą może być zainstalowanie Dev-Cpp, jeśli go potrzebujemy. Tu też nie ma się co martwić o miejsce instalacji – śmiało wybieramy domyślne.

Po przeczytaniu readme od basha, dowiadujemy się, że należy poczynić kilka kroków. Tak więc kopiujemy bash.exe i bash.dll do katalogu bin pakietu GnuWin32 (domyślnie C:\Program Files\GniWin32\bin). Teraz trzeba wstawić gdzieś .bashrc – dla Windowsów NT i wyższych, powinno się skopiować go do katalogu %UserProfile%, w 9x nie ma to znaczenia. Przydatnym wydaje się stworzenie katalogu C:\tmp, inaczej bash będzie wyrzucać ostrzeżenie podczas uruchamiania.

Na koniec – musimy dodać zmienną HOME (dla WinNT ustawiamy jako %UserProfile%, dla Win9x podajemy miejsce, gdzie leży nasz .bashrc) oraz PATH (dodajemy ścieżkę do katalogu bin instalacji GnuWin32 oraz Dev-Cpp). Dla 9x wpisujemy SET zmienna=ścieżka w autorun.bat (w przypadku PATH dopisujemy odpowiednie ścieżki zakończone średnikiem), w WinNT istnieje narzędzie (Mój Komputer -> Właściwości: System -> Zaawansowane -> Zmienne środowiskowe), przy czym HOME wpisujemy do zmiennych użytkownika.

Miłego użytkowania powłoki bash pod Windows. 😉

1 Sądzę, że tą wersję basha jest najłatwiej zainstalować. Oczywiście można wybrać każdą inną.

8 komentarzy
  1. 24 stycznia, 2006
  2. 24 stycznia, 2006
  3. 24 stycznia, 2006
  4. 25 stycznia, 2006
  5. 31 stycznia, 2006
  6. 28 grudnia, 2006
  7. 23 lutego, 2011
  8. 19 marca, 2013

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *